diament - wszystko co musisz o nim wiedzieć

30 gru 2021

Diament – co trzeba o nim wiedzieć?

Diamenty – wszystko co musisz o nich wiedzieć 

Patrząc na przepiękne, błyszczące kamienie osadzone w pierścionkach i naszyjnikach, aż ciężko uwierzyć, że stworzyła je natura. Żeby jednak diament stał się brylantem, potrzebna jest wprawna ręka najlepszych szlifierzy. Co warto wiedzieć o tych bardzo cenionych kamieniach szlachetnych? Czy warto wybrać pierścionek zaręczynowy z diamentem? Jak wykorzystać diament w biżuterii

 

Co to jest diament i czym różni się od brylantu? 

Najłatwiej wyjaśnić to w ten sposób: każdy brylant był kiedyś diamentem, ale nie każdy diament zostanie brylantem. Diamenty powstają wiele kilometrów pod powierzchnią ziemi, pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają. Dopiero w rękach szlifierza zamieniają się w prawdziwy skarb. Brylantem jest diament, który został odpowiednio oszlifowany. Pełny klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie.

W takim razie, czym jest diament? Diament to naturalnie występujący kamień szlachetny, który słynie ze swojej twardości (10 – według skali Mohsa), wysokim współczynnikiem załamania światła (2,42). Diament pod względem chemicznym jest czystym węglem.

 

Dlaczego diamenty są tak cenne? 

Jeśli chcemy zrozumieć, dlaczego świat oszalał na punkcie diamentów, warto poznać nieco ich historię. Diamenty są bardzo rzadkie. Te kamienie szlachetne powstały nawet 150 kilometrów pod powierzchnią ziemi i dopiero magma wzniosła je bliżej powierzchni. Najstarsze diamenty mogą mieć aż 3 miliardy lat. Cena diamentów zależy od wielu czynników takich jak wielkość, szlif i barwa. Odkąd tylko odkryto ich niesamowity potencjał, są wykorzystywane m.in. do wytwarzania najpiękniejszych modeli biżuterii. Najpopularniejsze są oczywiście kolie z brylantami, pierścionki zaręczynowe z diamentami i obrączki ślubne z diamentami

O wartości diamentów decyduje nie tylko ich pochodzenie. Żeby matowy kamień zamienił się w błyszczący brylant, który odbija każdy promień słońca, potrzebnych jest wiele godzin pracy szlifierzy i jubilerów. To właśnie od ich zdolności zależy jakość danego diamentu i oprawa, w jakiej zostanie on osadzony, a więc i ostateczna cena, która może wahać się od kilku tysięcy do nawet kilku czy kilkudziesięciu milionów. 

Zasada 4C: jak wygląda wybór najlepszych diamentów?

Nie każdy okaz, który znajdziemy w kopalni diamentów zasługuje na miano kamienia szlachetnego. Niektóre w ogóle nie trafiają w ręce szlifierzy i jubilerów. O tym czy diament jest wartościowy na tyle, by zmieniać go w brylant, decyduje zasada 4C:

Carat (karat) – za pomocą karatów określa się masę diamentu. Karat to 0,2 grama, a więc 200 mg. To właśnie karaty określają zazwyczaj końcową wartość kamienia.

Clarity (czystość) – czystość oceniamy na podstawie obecności znamion wewnętrznych – inkluzji i znamion zewnętrznych – skaz. Ilość oraz wielkość tych znamion wpływa na klasę diamentu. Wyróżniamy następujące klasy czystości:

> LC, FL, IF – najwyższa czystość, diamenty zwane lupowo czystymi
> VVS1, VVS2 – znamiona są ledwo widoczne nawet przy pomocy specjalistycznego sprzętu
> VS1, VS2 – wykrycie znamion możliwe jest tylko pod lupą
> SI1, SI2 – znamiona są lekko dostrzegalne gołym okiem, ale należy potwierdzić fakt ich występowania z użyciem lupy
> P1, P2, P3 / I1, I2, I3 – znamiona widoczne są gołym okiem

Colour (kolor) – najczęściej spotykane diamenty mają kolor żółty, brązowy, szary albo są bezbarwne. W świecie jubilerów nazywamy je typowymi. Rozróżniamy też diamenty o barwach fantazyjnych, a więc niebieskie, zielone, pomarańczowe, czerwone, różowe – dwa ostatnie kolory są najrzadziej spotykane. Na kolor diamentu wpływają jego środowisko i minerały, które go otaczały.

Cut (szlif) – szlif to ostatnia cecha, która decyduje o wartości diamentu. Odpowiednia technika i rodzaj szlifu pozwalają na brylancję – zjawisko polegające na całkowitym wewnętrznym odbiciu i rozszczepieniu promieni świetlnych oraz odbiciu światła od zewnętrznych powierzchni. Szlify oceniamy na podstawie kształtu, proporcji i wykończenia.

Tak naprawdę to pierwsze 3 cechy decydują o selekcji danego kamienia, na szlif przychodzi czas później. Oczywiście najbardziej pożądane są diamenty o jak największej liczbie karatów, nieskazitelnej czystości i ciekawej barwie. Idealny i oryginalny szlif tylko podkreślają jego wartość. Zobacz najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe z diamentem

 

Diamenty – rodzaje szlifów

To właśnie odpowiednio dobrany szlif decyduje o blasku diamentu. Chociaż wyróżniamy kilka rodzajów szlifów, to każdy z nich musi mieć kilka elementów. Należą do nich na przykład fasety, a więc boczne ścianki. To dzięki nim światło wpada do wnętrza kamienia szlachetnego i odbija się od jego struktury. Oszlifowany diament musi też posiadać taflę, a więc poziomą fasetę, która jest największa i wraz z górnymi i bocznymi ściankami tworzy koronę. Pawilon z kolei to dolna część kamienia, jest zakończona spłaszczonym szpicem. Ostatnim elementem, który świadczy o oszlifowanym diamencie jest rondysta. Jest to najbardziej zewnętrznaą krawędź oszlifowanego diamentu. Znajduje się na styku pawilonu z koroną. To tutaj znajdziemy wygrawerowany numer seryjny, w przypadku diamentów certyfikowanych przez międzynarodowe instytuty gemmologiczne. 

Klasyczne rodzaje szlifów w diamentach

  • Okrągły szlif brylantowy – najbardziej popularny rodzaj szlifu, który jest stosowany w aż 70% sprzedawanych diamentów. Wymaga dużej sztuki szlifierskiej  – posiada aż 57-58 faset, jednak na pierwszy rzut oka wydaje się okrągły. Ma unikalną brylancję, dzięki czemu mocno odbija światło i zapewnia niesamowity blask. Nic dziwnego, że szlif brylantowy jest tak popularny – ukazuje prawdziwe piękno diamentów i jest szczytem sztuki jubilerskiej.
  • Szlif szmaragdowy (schodkowy) – ten szlif przypomina wyglądem schody i zazwyczaj jest stosowany w przypadku szmaragdów i innych barwnych kamieni. Posiada dużą taflę, od której odchodzą rzędy równoległych faset na każdej ze ścian prostokąta lub kwadratu.
  • Szlif owalny – jest to symetryczny szlif w kształcie elipsy. Zazwyczaj posiada 57 faset. Ponieważ jego kształt daje iluzję wydłużenia, zalecamy go dla kobiet o drobnych palcach. Ten rodzaj szlifu stosuje się w pierścionkach, kolczykach i naszyjnikach.
  • Szlif markiza – jest to szlif o wydłużonym kształcie, który ma zaostrzone końce. Inspiracją do tego szlifu były podobno usta markizy de Pompadour, kochanki Ludwika XV. Ten szlif powoduje, że kamienie wydają się większe.
  • Szlif łezka (gruszka) – jednym przypomina łezkę, innym gruszkę. Jest to szlif, który na jednym końcu jest owalny, a na drugim kończy się ostrym punktem (połączenie szlifu owalnego i markizy). Zazwyczaj stosuje się go w kolczykach i wisiorkach.
  • Szlif serce – wariacja na temat kształtu gruszki, która posiada wcięcie u góry. Precyzja wymagana przy tym szlifie czyni go bardziej drogocennym. To idealny szlif  w przypadku pierścionka zaręczynowego lub prezentu z okazji Walentynek, czy rocznicy.
  • Szlif princessa – jest to jeden ze szlifów fantazyjnych. Ma kształt kwadratu albo prostokąta i posiada wspaniałą brylancję. Jest to nowoczesny szlif, idealny do pierścionków.

Wśród każdego ze szlifów możemy wyróżnić jeszcze wiele odmian i kształtów, w których są tworzone. Dlatego wiele diamentów jest tak bardzo unikalnych, pomimo że podstawowych rodzajów szlifów jest tylko kilka.

 

Szlif to nie wszystko – zaprojektowanie biżuterii to sztuka 

Chociaż o unikalności diamentu decyduje jego czystość i szlif, to na jakość biżuterii z diamentami wpływa wiele innych czynników. Każdy pierścionek, bransoletka czy naszyjnik z diamentami musi być odpowiednio zaprojektowany. Nawet najpiękniejszy kamień może tylko zyskać dzięki pięknemu osadzeniu go w biżuterii i dobraniu do niego odpowiedniego metalu, ale też innych, mniejszych kamieni. Dlatego właśnie nad każdą sztuką biżuterii pracuje sztab ludzi – od szlifierza, przez projektanta, po jubilera.

Kamienie najwyższej jakości, projekty zgodne z najnowszymi trendami i wysoka jakość to coś co łączy w sobie biżuteria z Kukla Gold. Nasze diamenty w biżuterii wyróżniają się niespotykanymi kolorami, czystością i profesjonalnymi szlifami. Dzięki temu na palcu albo na szyi możesz nosić niepowtarzalny kamień, który przeszedł długą drogę, zanim stał się błyszczącym brylantem. 

 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Biżuteria z diamentami jest marzeniem każdej kobiety, ale szczytem tych fantazji jest na pewno pierścionek zaręczynowy z brylantem. Taka biżuteria to oznaka naszego podziwu dla wybranki, ale też jest to symbol czystej i wiecznej miłości – takiej jak same diamenty. Dlatego właśnie to te kamienie najczęściej spotkamy w pierścionkach zaręczynowych.

Klasyczne bezbarwne diamenty, różnokolorowe kamienie, piękna oprawa – to wszystko już tylko szczegóły. Najważniejsza dla wybranki będzie na pewno świadomość, że otrzymała diament jako obietnicę niekończącej się miłości. Sprawdź ofertę Internetowego sklepu KuklaGold na pierścionki zaręczynowe, którę pomogą Ci zamienić ten wyjątkowy dzień w chwilę, którą zapamiętacie na całe życie. 

kuklagrzegorz

Przeczytaj również

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.